A járművek világítása egyre összetettebbé válik. Már régóta nem egyedül a generátor felelős a fény előállításáért. Egyre több más gépcsoport is részt vesz a feladatban: ezek az autóvillamossági rendszeren keresztül kommunikálnak egymással. Ezekben a rendszerekben egyre nagyobb az elektronika szerepe, ezért a műhelyekkel szemben támasztott igények is nőnek.
Legfontosabb világítástechnikai fogalmak
Fényáram ®
Mértékegység: lumen [lm] A fényforrás által kisugárzott összes fényteljesítményt jelöli.
Fényerősség I
Mértékegység: kandela [cd]
A fényáram azon része, mely meghatározott irányba sugárzódik
Megvilágítás E
Mértékegység: lux [Ix]
A fellépő fényáram, valamint a megvilágított felület aránya.
A megvilágítás akkor 1 Ix, ha 1 lm fényáram egyenletesen ér 1 m2 felületet.
Fényhasznosítás rj
Mértékegység: lumen / watt [lm/W]
A fényhasznosítás azt adja meg. hogy a felvett villamos teljesítmény milyen hatásfokkal alakul fénnyé.
Színhőmérséklet K
Mértékegység: Kelvin-fok [K]
A színhőmérséklet mértékegysége a Kelvin-fok. Minél magasabb az adott fényforrás hőmérséklete, a színspektrumában annál nagyobb a kék, és annál kisebb a vörös aránya. A melegfehér fényt adó izzó színhőmérséklete kb. 2700 K. A gázkisüléses fényforrás (D2S) 4250 K-s értéke ezzel ellentétben hidegfehér fénynek számít, melynek színe azonban közelebb áll a napfényéhez (kb. 5600 K).
Fénysűrűség L
Mértékegység: kandela / négyzetméter [cd/m2]
A fénysűrúség az a fénybennyiség, ami a szemet egy világító vagy megvilágított felületről éri.
Fényforrások
A fényforrás egy olyan eszköz mely villamos energiából fényt állít elő. Elterjedt fényforrások a vákuum izzók, a halogén izzók, a különféle ívkisüléses fényforrások, és a LED-ek.
A halogén fényforrások 8%-os hatásfoka mellett a gázkisüléses fényforrások a felvett teljesítmény 28%-át alakítják látható fénnyé. Ezek esetében sokkal jobb a fényhasznosítás. Nemrég a LED-ek még újdonságnak számítottak, ma pedig már láthatunk teljesen LED-es fényszórót az utakon.